PROIECT DE LECŢIE
Propunător: Artizanul
Data: 11.01.2011
Clasa: IX-a
Obiectul: Logica si argumentare
Subiectul: Termanii caracterizare generală, clasificarea termenilor
Tipul lecţiei: lecţie de predare-învăţare ( transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)
Obiective operaţionale:
a) Obiective cognitive:
O -utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală
O2 aplicarea cunoştinţelor specifice logicii în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare
b) Obiective psiho-motorii:
O6: utilizarea corectă a conceptelor şi instrumentelor logice
c) Obiective afective: O9: captarea tentiei elevilor
Forme de organizare: ?
Metode şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia didactică, expunerea, problematizarea
Mijloace didactice: fişe de lucru, manualul, tabla, creta
Bibliografie: Manualul de Logica si Argumentare; Logica termenilor.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
| Etapele lecţiei | Timp alocat | Obiec-tive operaţi-onale: | Activitatea profesorului: | Activitatea elevilor: | Metoda didactică |
| 1. Moment organizatoric | 10 min
|
Captarea atentiei elevilor | Punerea absentelor si discutarea problemelor intampinate de elevi | Sa raspunda la intrebari si sa puna intrebari in legatura cu lectia trecuta | dialog |
| 2. Reactuali-zarea cunoştinţelor însuşite |
10 min
|
Reactualizarea informatiei | Profesorul chestioneaza elevii cu intrebari din lectia precedenta | Sa raspunda la intrebari | dialog |
| 3. Captarea şi orientarea atenţiei: | Omul are capacitatea de a cunoaşte. Obiectul cunoaşterii poate fi real sau ideal. Cunoaşterea dobândită constă în caracteristici, proprietăţi, înţelesuri etc, toate acestea constituie noţiunea. Orice noţiune are o anumită expresie lingvistică, constituită dintr-un cuvânt sau grup de cuvinte. Expresia lingvistică se aplică anumitor obiecte, ceea ce înseamnă că fiecărei noţiuni îi corespunde o mulţime de obiecte.
|
-folosirea de mijloace de predare moderne care sa le atraga atentia: proiector video, powerpoint, etc | -predarea lectiei | idem | Expunere si dialog |
| 4. Anunţarea temei şi a obiectivelor: | Vom studia astăzi termenii. Prin însuşirea cunoştinţelor referitoare la aceştia veţi şti care sunt componentele unui termen, care sunt tipurile de termeni şi ce raporturi există între aceştia.
|
idem | Idem | idem | expunere |
| 5. Dirijarea învăţării | Planul temei se prezintă elevilor de la început pentru a avea o orientare asupra problemelor care vor fi urmărite pe parcursul lecţiei şi pentru a avea o privire de ansamblu asupra temei:
Termenii – caracterizare generală Clasificarea termenilor Raporturi între termeni În această oră vom discuta doar despre primele două probleme Un termen are trei componente: - cuvântul sau componenta lingvistică; - noţiunea sau componenta cognitivă; obiectul sau componenta ontologică
|
idem | idem | idem | dialog |
| 6. Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor |
Răspunsurile elevilor la aceste aplicaţii vor indica gradul de înţelegere al noilor cunoştinţe. În cazul în care vom constata anumite dificultăţi, erori sau lacune vom reveni cu explicaţii suplimentare asupra problemelor respective din lecţie.
|
idem | idem | idem | dialog |
| 7. Temă pentru acasă |
|
expunere |