Proiect de lectie, asa cum l-as face eu :))

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: Artizanul

 

Data: 11.01.2011

Clasa: IX-a

Obiectul: Logica si argumentare

Subiectul: Termanii caracterizare generală, clasificarea termenilor

Tipul lecţiei: lecţie de predare-învăţare ( transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)

Obiective operaţionale:

a)      Obiective cognitive:

O -utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală

O2 aplicarea cunoştinţelor specifice logicii în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare

b)      Obiective psiho-motorii:

O6: utilizarea corectă a conceptelor şi instrumentelor logice

c)      Obiective afective: O9: captarea tentiei elevilor

Forme de organizare: ?

Metode şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia didactică, expunerea, problematizarea

Mijloace didactice: fişe de lucru, manualul, tabla, creta

Bibliografie: Manualul de Logica si Argumentare; Logica termenilor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

 

Etapele lecţiei Timp alocat Obiec-tive operaţi-onale: Activitatea profesorului: Activitatea elevilor: Metoda didactică
1. Moment organizatoric 10 min

 

Captarea atentiei elevilor Punerea absentelor si discutarea problemelor intampinate de elevi Sa raspunda la intrebari si sa puna intrebari in legatura cu lectia trecuta dialog
2. Reactuali-zarea cunoştinţelor însuşite  

10 min

 

 

Reactualizarea informatiei Profesorul chestioneaza elevii cu intrebari din lectia precedenta Sa raspunda la intrebari dialog
3. Captarea şi orientarea atenţiei: Omul are capacitatea de a cunoaşte. Obiectul cunoaşterii poate fi real sau ideal. Cunoaşterea dobândită constă în caracteristici, proprietăţi, înţelesuri etc, toate acestea constituie noţiunea. Orice noţiune are o anumită expresie lingvistică, constituită dintr-un cuvânt sau grup de cuvinte. Expresia lingvistică se aplică anumitor obiecte, ceea ce înseamnă că fiecărei noţiuni îi corespunde o mulţime de obiecte.

 

 

 

-folosirea de mijloace de predare moderne care sa le atraga atentia: proiector video, powerpoint, etc -predarea lectiei idem Expunere si dialog
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor: Vom studia astăzi termenii. Prin însuşirea cunoştinţelor referitoare la aceştia veţi şti care sunt componentele unui termen, care sunt tipurile de termeni şi ce raporturi există între aceştia.

 

 

 

idem Idem idem expunere
5. Dirijarea învăţării Planul temei se prezintă elevilor de la început pentru a avea o orientare asupra problemelor care vor fi urmărite pe parcursul lecţiei şi pentru a avea  o privire de ansamblu asupra temei:

Termenii – caracterizare generală

Clasificarea termenilor

Raporturi între termeni

În această oră vom discuta doar despre primele două probleme

Un termen are trei componente:

–          cuvântul sau componenta lingvistică;

–          noţiunea sau componenta cognitivă;

obiectul sau componenta ontologică

 

idem idem idem dialog
6. Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor  

Răspunsurile elevilor la aceste aplicaţii vor indica gradul de înţelegere al noilor cunoştinţe. În cazul în care vom constata anumite dificultăţi, erori sau lacune vom reveni cu explicaţii suplimentare asupra problemelor respective din lecţie.

 

idem idem idem dialog
7. Temă pentru acasă  

 

      expunere

 

 

 

Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s